Zastupnici u Europskom parlamentu otvorili su pitanje vanjskog uplitanja i špijunaže aktera iz trećih zemalja na europskim sveučilištima, pri čemu je zastupnica Sunčana Glavak istaknula je da to nije samo akademsko pitanje, već da je riječ o političkom i strateškom izazovu.
„Svjedočimo zabrinjavajućem trendu gdje strane sile iskorištavaju našu akademsku otvorenost za krađu intelektualnog vlasništva, podrivanje inovacija i utjecaj na politički diskurs“, kazala je Glavak pojasnivši da se sveučilišta često koriste za plasiranje ideoloških poruka i političku propagandu radi utjecaja na mlade intelektualce.
Određeni programi, predavanja ili studentske organizacije, koje financiraju strane vlade, mogu se koristiti i za promoviranje prikrivenih interesa, dok mladi studenti istraživači često budu mete za regrutaciju u svrhu prikupljanja podataka. Pritom se koriste pristupi poput financijskih poticaja, obećanja karijernog napretka ili ideološkog vrbovanja.
„Posebno su ranjivi studenti sa stipendijama u inozemstvu koji mogu biti izloženi pritiscima od strane domaćih ili stranih aktera“, rekla je eurozastupnica Glavak.
Istaknuvši jačanje suradnje između sveučilišta i obavještajnih službi kako bi se zaštitila intelektualna dobra koja pokreću europsko gospodarstvo i štite sigurnost, Glavak je objasnila da ta suradnja ne znači stvarati države nadzora, već osigurati da europske inovacije koriste građanima EU-a, a ne stranim akterima.
„Za vlade, ovo je test predanosti zaštiti naših ljudi, vrijednosti i suvereniteta. Za Europu, ovo je prilika da pokaže svijetu da akademska otvorenost i sigurnost mogu koegzistirati“, zaključno je poručila zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.