Skip to main content
Europski parlamentNajave

Glasanje o povjerenicima Europske komisije, proračun EU-a za sljedeću godinu i borba protiv nasilja nad ženama teme plenarne sjednice Europskog parlamenta u Strasbourgu

By 25. 11. 2024.No Comments

Zastupnica Sunčana Glavak sudjelovat će na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta koja će se u Strasbourgu održati od 25. do 28. studenoga.

Glasanje o novim povjerenicima Europske komisije

U srijedu, nakon rasprave s novoizabranom predsjednicom Ursulom von der Leyen o njezinu timu i programu, zastupnici u Europskom parlamentu glasat će se o odobrenju novog Kolegija povjerenika. Očekuje se da će nova Europska komisija preuzeti svoje dužnosti 1. prosinca 2024. Podsjetimo, Odbor za vanjsku politiku prethodno je potvrdio hrvatsku kandidatkinju Dubravku Šuicu kao povjerenicu zaduženu za Mediteran.

Proračun EU-a za 2025.: u fokusu klima, zdravlje, humanitarna pomoć i upravljanje granicama

U Europskom parlamentu u utorak će se raspravljati, a u srijedu glasati o proračunu EU-a za 2025. kojim bi se odgovorilo na trenutačne izazove i upravljalo troškovima otplate plana oporavka EU-a. Tijekom pregovora s državama članicama Parlament je dobio više od 230 milijuna eura dodatnih financijskih sredstava koja su potrebna za ključne programe i politike EU-a poput poticanja konkurentnost i rješavanja izazova kao što su klima, zdravlje, migracije ili obrana.

Borba protiv nasilja nad ženama

U ponedjeljak, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, zastupnici će raspravljati o trenutnom stanju u EU-u i na međunarodnoj razini po tom pitanju. U travnju 2024. Europski parlament odobrio je prve ikad propise o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji koje države članice do 14. lipnja 2027. moraju uključiti u svoje nacionalno zakonodavstvo.

Prava djece u EU-u i diljem svijeta

U četvrtak ujutro raspravljat će se kako kvalitetnije zaštititi prava djece u EU-u i diljem svijeta. Ova rasprava dio je niza inicijativa eurozastupnika povodom obilježavanja 35. godišnjice usvajanja Konvencije UN-a o pravima djeteta koju je ratificiralo 197 država svijeta, uključujući sve EU članice.

Cijene energije i energetsko siromaštvo

Visoke cijene energije i njihov utjecaj na građane bit će tema rasprave s Komisijom u srijedu. Od ruske invazije na Ukrajinu cijene energije u Europi i dalje su visoke, a na kupovnu moć Europljana utječu inflacija i rastući troškovi stanovanja. Više od 41 milijun Europljana 2022. nije moglo primjereno zagrijati svoje domove. Energetsko siromaštvo uzrokovano je kombinacijom niskih prihoda, visokih troškova energije i loše energetske učinkovitosti zgrada. EU rješava to pitanje raznim zakonodavnim i nezakonodavnim inicijativama.

Zaštita građana EU-a od izloženosti duhanskom dimu

U srijedu će se raspravljati, a u četvrtak glasati o rezoluciji koja se odnosi na poboljšanje zaštite građana EU-a od izloženosti pasivnom pušenju i aerosolima, uključujući elektroničke cigarete. Upotreba duhana i dalje je raširena na globalnoj razini i diljem EU-a, u kojem je 2023. godine procijenjeno da gotovo četvrtina stanovništva puši. Jedan je od ciljeva Europskog plana za borbu protiv raka pomoći u stvaranju „generacije bez duhana” u kojoj će do 2040. manje od 5 posto stanovništva konzumirati duhan.

Zastupnici će procijeniti gospodarske izglede EU-a u kontekstu globalne nesigurnosti

U utorak će se raspravljati o gospodarskim prognozama, s očekivanim fokusom na neizvjesne geopolitičke i trgovinske okolnosti. Komisija će plenarnoj sjednici predstaviti svoju Jesensku gospodarsku prognozu. Gospodarski izazovi unutar EU-a, posebice u automobilskom sektoru, zauzet će važno mjesto u raspravi, uz poziv na povećanje stope javnih ulaganja i jačanje konkurentnosti.

Punopravno članstvo Rumunjske i Bugarske u schengenskom prostoru

Europski parlament u utorak će pozvati države članice EU-a da bez daljnjeg odgađanja prihvate Rumunjsku i Bugarsku kao punopravne članice schengenskog prostora. Granične kontrole između ove dvije zemlje i ostalih članica Schengena ukinute su u ožujku 2024. za pomorski i zračni promet, no kontrole na kopnenim granicama i dalje ostaju.

Hibridni napadi na kritičnu infrastrukturu i vanjsko uplitanje na europskim sveučilištima

Tema rasprave s Komisijom u utorak bit će nedavno prekidanje podmorskih telekomunikacijskih kabela u Baltičkom moru, koje se smatra vjerojatnim aktima sabotaže. Prvi je povezivao Finsku i Njemačku, dok je drugi spajao Litvu i Švedsku. U četvrtak ujutro raspravljat će se o jačanju akademske neovisnosti i osiguravanju da se istraživanja na sveučilištima u EU-u zaštite od vanjskog uplitanja.

Ostale teme plenarne sjednice

Europarlamentarci će u utorak s Komisijom raspravljati o humanitarnoj krizi u Gazi i na Zapadnoj obali. Europski parlament u posljednjih je 12 mjeseci usvojio niz rezolucija u kojima poziva na hitan i trajan prekid vatre, trenutačno i bezuvjetno puštanje na slobodu svih talaca te neometanu dostavu humanitarne pomoći. U raspravi koja će se održati isti dan zastupnici će potvrditi snažnu potporu Ukrajini i kritizirati vojnu suradnju između Rusije i Sjeverne Koreje. O rezoluciji će se glasati u četvrtak. Na plenarnoj sjednici trebalo bi biti odobreno i 116 milijuna eura pomoći iz Fonda solidarnosti Europske unije (EUSF) za Njemačku i Italiju nakon poplava u prvoj polovici 2024. godine.