U moru informacija koje svakodnevno cirkuliraju medijskim prostorom, nerijetko je veliki izazov znati što je istina, a što laž.
A kako dezinformacije nanose štetu demokraciji i narušavaju povjerenje građana u institucije, jasno se pokazalo u aktualnoj pandemiji, koja nije samo zdravstvena kriza, nego i ”infodemija”. Kako bi razotkrila lažne vijesti koje ulaze u europski medijski prostor, osnovan je Poseban odbor za vanjsko uplitanje u demokratske procese u Uniji, uključujući i dezinformiranje.
Zauzeti kritički stav
U moru informacija koje svakodnevno cirkuliraju medijskim prostorom, nerijetko je veliki izazov zauzimanje kritičkog stava i procjena što je istinita, a što lažna vijest, takozvani fake news.
Učestalijim korištenjem društvenih mreža tijekom pandemije koronavirusa, lažne vijesti su postale – izraženije. A kako im je svrha dezinformiranje, portale su punili naslovi poput onih o smrtonosnoj 5G mreži, o čudotvornom lijeku protiv koronavirusa i podrijetlu virusa u nekom američkom laboratoriju.
Kako bi se pratile i razotkrivale lažne vijesti koje ulaze u europski medijski prostor, osnovan je i Posebni odbor.
”Čini mi se da u ovom trenutku u svijetu traje jedan novi rat, mogli bismo ga nazvati rat tipkovnicom ili rat mobitelima. Zbog toga je sve teže ući u trag izvorima dezinformacija. U Republici Hrvatskoj imamo što se tiče posljednje pandemije COVIDA-19, za sada mislim da su to 32 slučaja koja će se naći pred sudom upravo zbog lažnih informacija ili dezinformacija”, kazala je zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.
A motivi su različiti, od financijskih do vanjskih uplitanja velikih svjetskih sila ponajprije Rusije i Kine. Ovaj Odbor zasjedat će godinu dana od rujna, s mogućnošću produljenja svog djelovanja.
Izvor: RTL